polonezköy hakkında

polonezköy hakkında

polonezköy hakkında

Polonezköy hakkında; 170. yılını kutluyan Polonezköy, eşsiz ormanlarıyla tam bir tabiat park ve ortasında yerleşkesi mevcuttur.

Doğası ve tabiatını günümüze kadar koruyan Polonezköy; mekanların yemyeşil doğası tarihi dokusu ahşap çitleri sizi eski zamanlara alıp götürüyor.

Tarihle dolu olan 1,5 asırlık bu eşsiz köyde geleneksel evlerin herbiri sanki tarihi bir müzeyi andırıyor. Bahçelerinden evlerine günlük yaşam tarzları alışıldık ayrıntıları Polonezköylü çocukların anılarında gelecek nesillere bir miras.

Polonezköy’ün polonya mimarisi çatılı otantik çiftlik evleri tarım ve hayvancılığa dayalı günleri akla getiriyor. Ama o anlar hatıralarda güzel kareler olarak yerlerini almışa benziyor. Artık polonezköy insanı geleceği turizmde arıyor. Birbirinden farklı atmosfere sahip eşsiz mekanlarda yeme içme, konaklama, kır düğünü, nişan şirket organizasyonları hizmet vermektedirler.

Zosia Teyze’nin 1,5 asrı çoktan geride bırakan evi de bir nevi müze işlevi görüyor. Ağaçların oluşturduğu otantik doğal bir tünelden geçilerek ulaşılan bu ev, ziyaret edenleri köyün tarihine doğru nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

Polonezköye geldiğinizde , dağ köylerini andıran bir taşra atmosferinin içinde buluyorsunuz kendinizi.

Avlusunda atların dolandığı çiftlikler, huzur dolu olabildiğince yeşil piknik alanları, çardaklı kır restauranları ve sevimli minik özenli pansiyonlar…

Gözalabildiğince geniş vadiye serpiştirilmiş polonez evleriyse özgün bir mimariye dikkat çekiyor.

Ahşap çitlerin çevrelediği 2 katlı beyaz evlerin hemen hemen hepsi koyu renk pervazlı ve yemyeşil bahçeli. Köyün patikalarında dolanırken yolumuza sülün, saksağan, kızılgerdan, baştankara ve çalıkuşları eşlik ediyor.

Köydeki polonez evlerinde kahvaltılar genelde haftasonları açık büfe şeklinde veriliyor. Mangalda et ve sebze çeşitleri ise tercihe göre hazır olarak ya da kendin pişir kendin ye şeklinde hazırlanıyor.

1992 yılından beri düzenlenen geleneksel Polonezköy Kiraz Festivali, bu yıl 16-17 Haziran tarihleri arasında yapıladı. Polonya’dan gelen folklor gruplarının katılımıyla renklenen festival, özgün giysiler ve neşeli polonya ezgileriyle bu senede göz doldurdu.

Köy meydanı çevresindeki tezgahlarda el yapımı cam işi eşyalar, dekoratif tasarımlı objeler, ahşaptan üretilmiş objeler, el oya işleri ve evde hazırlanmış lezzeteli reçelleri satılıyor. Köyün kirazı da çok meşhur.

Polonezköy meydanındaki Kültür Evi Parkı’nı enteresan ahşap heykelleri süslüyor. Mimar Sinan Üniversitesi sanat öğrencileri ve Polonyalı sanatçıların ortak bir eseri olan heykeller, Polonezköy’e özgü gelenksel değerleri ifade ediyor.

Polonezköy’de bisiklet için de düzenlenmiş çok hoş bir parkur da var.Toplam 5,4 kilometrelik bu parkur, bisiklet ve yürüyüş sevenler için ideal bir alan.

Polonezköy’de oteller kısmı ise, ev pansiyonlarından, butik 5 yıldızlı konforunda otellere, polonezköy havuzlu konaklama ve yeme içme dahil otellere dek uzanan otel seçenekleri mevcut.

Kır düğünü, Balayı, diyet ve sağlık, gurme ve sportif amaçlara yönelik hizmetler de sunan tesisler pek çok ünlünün de zaman zaman uğrak yeri.

Print this entry


Tags assigned to this article:
PolonezköyPolonezköy Hakkında

Related Articles

polonezköyde neler yapılabilir

polonezköyde neler yapılabilir Polonezköyde neler yapılabilir? İstanbul’un kalabalık nüfusundan, motor seslerinden, insan gürültülerinden, büyük gökdelenlerden sıkıldınız mı? Doğayla baş başa

Polonezköy Tarihi

polonezköy tarihi Polonezköy tarihi 1830 Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasî lideri olan Prens Adam

Polonezköy

polonezköy Polonezköy İstanbul’un karmaşasından ve yorgunluğundan bunalanlar için hem merkeze yakın hem de tüm sıkıntılardan uzak dört mevsimi aynı anda

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*